Co si představit pod pojmem kineziotaping ?
Jedná se o regenerační a léčebnou terapii, při které jsou na kůži nalepovány elastické pásky – tzv. tejpy, kineziotejpy… Pásky zajistí na místě, zpravidla svalového „problému“, zvyšování krevního oběhu a průtoku lymfy. Zároveň dochází k dráždění receptorů, umístěných na pokožce, které přinášejí po aplikování tejpu, téměř okamžitou úlevu (mozek zajistí odeslání potřebné „chemie“, která bolest uvolní a zajistí nástup ozdravného procesu).
U sebemenšího svalového úrazu (poškození), svalová vlákna malinko „opuchají“ – vznikají malé vnitřní edémky – pro nás téměř vždy okem neviditelné, které omezí krevní oběh do postiženého místa – nedochází zde tedy k odtoku „vzniklých škodlivin“. Nalepením eleastického tejpu s pružností odpovídající lidské pokožce jsou na kůži vytvořeny vlnky, které stále nadzvedávají pokožku. Do místa pod tejpem proudí zvýšený trvalý tok krve a lymfy a to 24 hodin každý den.
Úlevu v postižené oblasti můžete pocítít téměř ihned po nalepení tejpu nebo až v průběhu několika hodin , případně následující den. Může však také dojít ke krátkodobému zvýšení bolestivosti zatejpované oblasti, které by mělo brzy odeznít.
Kineziotaping neomezuje pohyb, nejedná se o dříve známé sportovní tejpování fixační, využívané hlavně sportovci po dobu sportovního výkonu. S kineziotejpem se nemusíte nijak zvlášť omezovat – můžete i nadále nerušeně sportovat, pracovat, můžete se mýt (horké koupele se nedoporučují kvůli možnému odlepování tejpu), můžete jet na dovolenou, koupat se v bazénu…..
Jak o tejp pečovat ?
Tejp pracuje 24 hodin denně za Vás – uzdravuje Vás !!!, a proto se snažte o co nejdelší ponechání na těle, tzn. odchlypující kousky zastřihujte, popř. zalepte leukoplastí. Po umytí opatrně otírejte – pásku zbytečně nedřete ručníkem.
Využití kineziotapingu:
- řeší problém aktivního svalového problému, ale nejen svalového – lze využít pro úlevu při výhřezu meziobratlové ploténky
- vhodný pro poúrazové doléčení, pro rekonvalescenci, ale i na chronické problémy zpravidla svalových bolestí
- vhodná kombinace k jiným manuálním technikám (masáže, Dornova metoda, spoušťové body (Trigger points), baňky ….)
- vhodné při a po sportování
- vhodné k vyrovnání těla – správné držení těla (pokud není postižení od narození) – návrat k původnímu vzorci držení těla
- aktivace ozdravných procesů a zlepšení průtoku krve a lymfy v postižené oblasti
- velmi vhodné pro „problematické ruce 21. století “ – přetěžování předloketních a pažních svalových skupin (práce s PC myší)
- velmi vhodné pro pracující v sedavém zaměstnání, kdy dochází hlavně k přetěžování ramenních partií (trapézu)
- velmi vhodné pro držitele „tenisového loktu“, a při problémech s karpálním tunelem
Kontraindikace:
- alergie na lepidlo pásky (stejné jako na náplast) – nepoužívám antialergenní kineziotapingové pásky. Pokud nevíte, zda alergii máte či nikoli, zjistí se to za pár minut po nalepení tejpu
- poranění kůže
- kožní problémy – lupénka, exémy, plísně, nedoléčené jizvy
- varixy
Průběh tejpování:
- lokalizace bolestivého místa (spoušťový bod, smazma, zatuhlina..)
- úprava terénu (nelze lepit na ochlupená místa)
- vyznačení trasy (fixem)
- nalepení tejpu
- zahřátí tejpu
- poučení, jak o tejp pečovat
Barvy tejpovací pásky:
Mám k dispozici různé barvy tejpovacích pásek, včetně pásek s ornamenty. Všechny tejpy mají stejnou pružnost (barva pásky neurčuje pružnost) vyjma bílé, která je velmi vhodná pro děti